A szív és érrendszeri megbetegedések sajnos vezetői helyen állnak a legtöbb haláleset tekintetében szerte a világon. Ezek kialakulásának számos okai lehetnek, az egészségtelen táplálkozás, a mozgásszegény életmód, az alkohol, a dohányzás. A szív és érrendszeri problémák igazi kiváltója viszont gyakran rejtőzködő és a betegeka legtöbb esetben nem is sejtik, hogy a problémák fő bűnöse nem más, mint a magas vérnyomás.
A magas vérnyomás, vagy más néven hipertónia esetén számos tényező figyelembe vétele szükséges ez a betegség megismeréséhez. A cikk további részében szó lesz magáról a vérnyomás szerepéről az emberi szervezetben és megtudhatjuk, mi történik amennyiben az magas értékű a testben. Részletesebben bemutatjuk típusait, kialakulásának okait és szövődményeit is, de szó lesz a kezelés fontosságáról is, amelyek tájékoztató jellegűek olvasóink számára.
A vérnyomás feladata az emberi testben
Az emberi szervezetben a vérkeringés szerepe, hogy fontos anyagokkal és oxigénnel lássa el a szerveket. Maga a vérnyomás az, ami a vérgeringés megfelelő működését szabályozza. Emiatt lényeges, hogy a vérnyomás értéke megfelelő legyen, mert kulcsfontosságú szereppel rendelkezik a teljes test és annak szerveinek működésében.
A magas vérnyomás teljes megértéséhez más tényezőkről is beszélnünk szükséges, például a vérnyomás mérése, a hipertónia típusai, stb. Általánosságban véve a felnőtteknél az optimális vérnyomás értéke 120/80 hgmm, bár fontos tudni, hogy ettől az értéktől való minimális eltérés megengedett, figyelembevéve a kort, a nemet és egyéb tényezőket. Általában 50 éves kor felett várható emelkedés, a férfiak vérnyomása pedig minden életkorban egy kicsit magasabb mint a nőké.
A magas vérnyomás
Magas vérnyomás esetén az erekben megnövekszik a nyomás ami miatt az ott lévő vér megfeszíti a véredények falát így azok elveszíthetik rugalmasságukat, megvastagodhatnak és érszűkületet okozhatnak. A szív kénytelen erősebben dolgozni, mivel az erek egy idő után nem tudnak megfelelő módon kitágulni. Emiatt komoly szív-és érrendszeri betegségek kialakulásának lehet az oka, akár a stroke, az agyvérzés. A legtöbb esetben elengedhetetlen a magas vérnyomás kezelésére szakorvoshoz fordulás és gyógyszeres kezelés.
A vérnyomás mérése
Maga a vérnyomás mérése nem kifejezetten bonyolult és egy felfújható mandzsetta segítségével történik, ami a karra kell helyezni. A mérés alkalmával két értéket kapunk, amelyeket Higanymiliméterben (Hgmm) kapunk meg. Magas vérnyomásról akkor beszélhetünk, ha az mindkét érték magas, vagyis 140-90 Hgmm. Hogy pontosan melyik vérnyomás értékek mit jelentenek, a következőkből kiderül.
Ahhoz, hogy biztosan megállapíthassuk, magas vérnyomás áll-e fenn, orvosi megállapítással történik. Az orvos különböző időpontokban való mérést ajánl a napi szinten és nem ritka a 24 órás folyamatos megfigyelés sem. Ebben hasznos lehet akár egy vérnyomásnapló vezetése is, amelynek segítségével nyomon tudjuk követni a vérnyomást és annak ingadozásait a nap különböző szakaszaiban, figyelembevéve az aktivitás típusát.
A szisztolés és a diasztolés vérnyomás
A vérnyomásnak 2 típusát különböztetjük meg melyek értékeit a vérnyomásmérés alkalmával tudhatjuk meg. Az egyik a szisztolés vérnyomás, ami a szív összehúzódására vonatkozik. A másik a diasztolés típusok amelyek megmutatják a szívverések közötti szünetekben lévő nyomást. Ha bármelyik érték emelkedett, vagyis meghaladja az optimálist, problémára gyanakodhatunk a vérnyomást illetően.
A magas vérnyomás meghatározása
Ez előbbiekhez kapcsolva a hipertónia esetén a szisztolés vérnyomás érték magas, vagyis meghaladja a 140-et, ami a szívösszehúzódásokra vonatkozik. A diasztolés pedig 90, vagyis több, mint a megengedett 80 hgmm és ez az erek belsejében lévő nyomás érték. Maga a magas vérnyomás diagnózisa csakis orvos által állítható fel, ezért mindenképp szükséges hozzájuk fordulni, amennyiben a jelenlétére gyanakszunk.
A magas vérnyomás típusai
A vérnyomás emelkedés különböző intenzitású lehet és ez alapján a hipertónia következő típusait különböztetjük meg.
1. Enyhe hipertónia
Magas vérnyomásról van szó, amennyiben az értékek meghaladják a 140/90-et. Ennél a fokozatnál még nem kell rögtön a legrosszabbra gondolnunk, de nem árt, ha elgondolkodunk, hogyan szűntethetnénk meg.
2. Középsúlyos hipertónia
Itt már fokozatosabb odafigyelésre van szükség, mert a magasabb értékek intő jellegűek és arra utalnak, hogy valami gond van. Hasznos lehet érdeklődni, affelől, hogy milyen módszerek léteznek a magas vérnyomás gyógyítására.
3. Súlyos hipertónia
Ez már a magas vérnyomás egyik veszélyesebb alakja, ahol orvosi segítségre is szükség van. Megjelenhetnek szövődmények is, ezért semmiképp sem szabad elhanyagolni.
4. Izolált szisztolés hipertónia
Az izolált szisztolés hipertónia leginkább az 50 éven felülieket érinti és egyik fő oka a szív és érrendszeri, kifejezetten a koronaéri megbetegedések kialakulásának kockázatának.
5. Izolált diasztolés hipertónia
Az izolált diasztolés vérnyomás okai egyenlőre ismeretlenek, de mintahogy a szisztolés magasabb érték esetén is, itt is megfelelően körültekintőnek kell lenni.
A magas vérnyomás tünetei
A magas vérnyomást nagyon sokszor egy más betegség miatt végzett vizsgálat során derítik ki, mivel nem minden esetben okoz egyértelmű panaszokat. Nem mindíg könnyű meghatározni csupán a tünetek alapján, de néhány intő jel figyelmeztethet a létezésére.
A leggyakrabban jelentkező szimptómák közé tartozik, például:
- orrvérzés
- fáradtságérzet
- gyakori fejfájás
- nyomás a tarkóban
- fejfájás
-
lészomj
Fontos megemlíteni, hogy gyakran teljesen tünetmentes és az adott személynek fogalma sincs arról, hogy mi zajlik a szervezetében. Ugyanakkor, a fent említett tünetek más kiváltó okai is lehetnek, ezért mindenképp szükséges egy alapos, orvos által végzett vizsgálat gyanú esetén. Szintén hasznos lehet egy otthoni, rendszeres vérnyomásmérés bevezetése is.
A magas vérnyomás okai
Mint más betegségek esetén, itt is léteznek tényezők, ami miatt a magas vérnyomás kialakulhat. Az okokat azért fontos ismerni, mert így könnyebb megtalálni a megfelelő kezelési módot. A magas vérnyomásnál két nagy kiváltó csoportot különböztetjük meg:
Elsődleges magas vérnyomás
Az elsődleges magas vérnyomás lassan, hosszú évek alatt alakul ki aminek nincs semmilyen oka sem, amire vissza lehetne vezetni. Okai lehetnek genetikai hajlam, életkor vagy akár életmódbeli rossz szokások.
Másodlagos magas vérnyomás
Nagyon sokszor a magas vérnyomás valamilyen más betegség tüneteként jelentkezik. Az előzővel ellentétben a másodlagos hipertónia csak egyszer jelentkezik, ám gyakran magasabb értékekkel. Számos betegség velejárója lehet, akárcsak pajzsmirigy-és vesebetegségek, mellékvesetumor, droghasználat, nyilván emiatt kapta a másodlagos elnevezést.és a magas koleszterinszinttől is.
Egyéb kockázati tényezők
Bizonyos tényezők megnövelik a magas vérnyomás kialakulásának esélyét, ezért mindenképp fontos figyelmet szentelni a következőkre. Bár vannak közülük amelyeken nem tudunk változtatni (életkor, genetikai hajlam) a többi kockázati faktorra való odafigyeléssel akár meg is tudjuk előzni a hipertónia megjelenését.
Életkor
Az életkor előrehaladásával növekszik az esély a magas vérnyomásra. Ez azt jelenti pontosabban, hogy aki elmúlt 50 éves érintett lehet az ezzel a problémával való szembenézéssel.
Családi kortörténet
A magas vérnyomás öröklődhet, ezért ha valaki a családunkban ettől szenved, fontos odafigyelni a megelőzésre egészséges életmóddal.
Túlsúly
A túlsúly miatt a szív kénytelen több vért pumpálni az erekbe, emiatt azokra is magas nyomás nehezedik. Emiatt nélkülözhetetlen, hogy ügyeljünk a plusz kilóinkra és mihamarabb adjuk le őket.
Túlzott alkoholfogyasztás és dohányzás
Az alkohol és a dohányzás megemelik a vérnyomást, ezenkívül károsíthatják az érfalakat, a szívet ami miatt megnő az érszükület kialakulására való esély. Hagyjuk abba ezeket a rossz szokásainkat egészségünk védelmében.
Stressz
A túl sok idegeskedés és megnövelheti a vérnyomást, emiatt pedig az emberek hajlamosabbak lesznek alkoholt inni és dohányozni. El kell sajátítanunk különböző stresszoldó technikákat egászségünk védelmében.
Mozgásszegény életmód
A kevés tetsmozgás nemcsak, hogy elhízáshoz vezethet, hanem megnöveli a pulzus számát is. Ha a pulzus magas, a szívnek erősebbnek kell dolgoznia, az artériákban pedig megnövekszik a nyomás. Ezért próbáljunk meg rendszeresen minél többet mozogni.
Túl kevés kálium
A káliumnak jelentős szerepe van a szervezet működésében, fő feladata a nátriumegyensúly fenntartása. Ha az étrendünkben túl kevés a kálium, a nátriumtermelés megerősödhet, ez pedig megnöveli a vérnyomást.
A magas vérnyomás szövődményei
Mint már korábban említettük azért veszélyes kifejezezzen, mert gyakran teljesen tünetmentesen komoly szív-és érrendszeri betegségek kialakulásához vezethet. Olyan problémákat is okozhat, akárcsak az agyvérzés, a szívroham amelyek végzetes kimenetelűek is lehetnek. Mivel ez nem játék, nem árt, ha még időben komolyabban utánanázünk a magas vérnyomás kezelésére vonatkozó módszerek típusairól.
A magas vérnyomás kezelése
A magas vérnyomást semmiképp sem szabad elhanyagolni és ez a betegség kezelésére többféle módszer áll jelenleg a rendelkezésre. Gyógyítása történhet gyógyszeres kezeléssel, de bizonyos természetes gyógymódok a magas vérnyomás kezeléséhez és életmód változtatás is segíthet. Összességében elmondható, hogy a rendszeres fizikai aktivitás bevezetésével, csökkentett alkohol-és sóbevitellel és szívbarát étrenddel rengeteget tehetünk magas vérnyomás esetén.
A magas vérnyomás kezelése otthon
Ha a vérnyomás magas, ennek kezelésére többféle otthoni módszer létezik, az orvos által előírt gyógyszeres terápiával párhuzamosan. Számos relaxációs technika segíthet, például:
- Lazítás zenével – kutatások bebizonyították, hogy bizonyos típusú zenék csökkentik a stresszhormonok termelődését, ezáltal nyugtató hatással rendelkeznek
- Relaxációs gyakorlatok – különböző meditációs gyakorlatok segíthetnek ha a vérnyomás magas az idegrendszer teljes ellazításával
-
Megfelelő légzés elsajátítása – a megfelelően elvégzett légzőgyakorlatok jóvoltából megnyugodhatunk szervezetünk pedig helyesebben fog működni.
Életmódterápia
Mi magunk is sokat tehetünk, figyelve különböző tényezőkre. Például, a sófogyasztás csökkentésével 2-8 Hgmm, az alkoholmennyiség korlátozásával 2-10 Hgmm, a mediterrán étrend pedig 8-14 Hgmm értékű szisztolés vérnyomás érhető el. További ajánlott életmódváltoztatás a napi testmozgás és akár vérnyomás diéta bevezetése és annak elsajátítása, hogy kevesebbet idegeskedjünk.
Milyen ételeket fogyasszunk?
Köztudott, hogy a megfelelő táplálkozás kulcsfontosságú számos betegség kezelésében és nincs ez máshogy sem akkor, amikor a hipertóniáról beszélünk. A gyógyszerek szükségesek, viszont mi magunk is eldönthetjük, hogy milyen ételeket és italokat fogyasztunk. Érdemes olyanokat ennünk és innunk, amelyek jótékonyak az emelkedett vérnyomás esetén.
A magas vérnyomás elleni legjobb élelmiszerek a következők:
- bogyós gyümölcsök
- zsíros húsú halak
- leveles zöldek
- joghurt
- zabkása
- cékla
- foghagyma
- olajos magvak
- hüvelyesek
-
olívaolaj
Összességében, ezek képesek ellátni a szervezetet nélülözhetetlen vitaminokkal és ásványi anyagokkal és pozitív hatással vannak a szervezet össz szervének működésére, beleértve a vérkeringést is. Ha a szervek megfelelően működnek, fel tudják venni a harcot akár egy ilyen probléma elleni is, akárcsak a magas vérnyomás.
Gyógyteák
Az ételek mellett némely italok, konkrétan teák is segíthetnek amelyek különböző gyógyhatással rendelkeznek és számos betegség kezelésére ajánlottak. Fontos megemlíteni, hogy számos magas vérnyomás tea létezik, melynek fogyasztása kifejezetten hipertónia esetén javasolt. Ezek közül a következő fajták csökkentik legjobban a vérnyomást és képesek megnyugtatni az idegrendszert:
- galagonya
- csalánlevél
- pásztortáska
- diólevél
- mezei zsurló
- gyömbér
- fehér fagyöngy
Gyógyszeres kezelés
Némely esetben csak gyógyszerek segíthetnek a magas várnyomás elleni kűzdelemben amelyek nagyrészben vérnyomáscsökkentők. Gyógyszeres kezeléssel akkor kell foglalkozni, ha az orvosi vizsgálat alapján ez indokolt, illetve, az életmódterápia nem tud segíteni. Amennyiben a kiválasztott gyógyszer nem mutat eredményeket, ebben az esetben az orvos újakat írhat fel. A betegség kezelésére mára már rengeteg gyógyszer létezik amelyek 4 nagy csoportát különböztetjük meg:
Tiazid vízhajtók
Leggyakrabban ezeket írja fel az orvos legelőször a betegség diagnosztizálását köveően. Ebbe a csoportba azok a gyógyszerek tartoznak, amelyek elősegítik a nátrium és vízkiválasztást a vesékben, miközben csökkentik a vér sűrűségét.
ACE-gátlók
Az ide tartozó összes gyógyszer feladata hogy megakadályozzák annak az enzimnek a termelődését, ami összeszűkíti az ereket. Mivel szabályozza a vérnyomás értékét, jelentős mértékben csökken az érszűkület kockázata.
Angiotenzin-receptor blokkolók
Ezek a gyógyszerek képesek rugalmassabbá tenni az erek falát és blokkolják az érszükületért kialakult enzimek működését. Azon kívül, hogy csökkentik a magas vérnyomás értékét, eredményneket mutatnak a vesebetegségek kezelésében is.
Kalciumcsatorna-blokkolók
Minden ilyen gyógyszer feladata a szívverés lelassítása és azok az izmok ellazítása, amelyek az erek körül találhatóak. Ezek használata során ügyelni kell az étrend minősgére is, mert bizonyos ételek hatására mellékhatások jelentkezhetnek.
Összegezve, ha magas vérnyomást gyanítunk, forduljunk haladéktalanul orvoshoz. Mivel súlyos problémákat okozhat, szükséges időben kezelni. Ez történhet gyógyszerek segítségével, de különböző otthoni kezelséi módok is léteznek, mit ahogy láttuk. Mindezek mellett figyeljünk oda az egészséges téplálkozásra, a napi testmozgásra és tanuljunk meg nem idegeskedni.
Vélemény, hozzászólás?