Manapság a magas vérnyomásról, vagyis a hipertónia jelenségéről nagyon sok helyen hallani, mivel számos komoly szív és érrendszeri betegségek kialakulásának fő okozója. Gyanú esetén mindenképp időben segítséget kell kérni, mivel a normális mértékű vérnyomás az egészséges szervezet alapfeltétele. Mára már az orvostudomány fejlett annyira, hogy a legrövidebb időn belül diagnosztizálja ezt a betegséget és a korszerű kezeléseknek köszönhetően életeket lehet menteni.
Mit csinál a magas vérnyomás a testünkben?
A magas vérnyomás során a szívből érkező vér túl erősen ütközik az erek falának, ami miatt azok idővel elveszítik a rugalmasságukat, beszűkülnek és mindez érelmeszesedést is okozhat. Ez táptalaj a szívinfarktus és az agyvérzés számára, ezért nagyon fontos, hogy amennyire csak lehet, megőrizzük az erek egészséges állapotát. Emiatt szükséges a mielőbbi diagnózis, hogy a magas vérnyomás kezelése megkezdődhessen.
A magas vérnyomás okai
Ez a betegség kialakulásának hátterében több tényező szerepet játszik, melyeknek jelenleg két fő csoportját ismerjük:
Elsődleges hipertónia
Az elsődleges magas vérnyomás kialakulásának valódi okát nem tudjuk mindíg pontosan felfedezni és általában ebbe a csoportba soroljuk az életkort és a genetikai hajlamot. Ennél nem lehet felfedezni semmilyen konkrét kiváltó betegséget, egyszerűen csak megjelenik.
Másodlagos hipertónia
Itt már a magas vérnyomás egy másik betegség következménye (ezért másodlagos magas vérnyomás) illetve bizonyos életmódbeli káros szokások miatt alakul ki. A kiváltó okok közé tartoznak a túlzott alkoholfogyasztás, a mozgásszegény életmód és a nem megfelelő táplálkozás.
Életkor és a férfiak
A magas vérnyomás megjelenésének esélye megnő az életkor előrehaladtával, ezért 50 éves kor felett már mindenkinek érdemes jobban odafigyelnie magára. Ugyanez történik a koleszterinnel is, melynek magasabb értéke az életkorral együtt növeli a magas vérnyomás esélyét. Így érdemesebb ellenőrizni a koleszterin típusait, és elvégezni néhány tesztet. Mivel az erősebb nem képviselői hajlamosabbak rá, a férfiaknál napi szinten ajánlott a vérnyomást megmérni, amennyiben a rá jellemző tüneteket veszik észre magukon.
A magas vérnyomás tünetei
A magas vérnyomás megállapításoz szükség van a tünetek elemzésére is, mivel azok nemcsak erre a betegségre vonatkozó tipikus jelek. Sokunknak gyakran fáj a feje és szédülünk, viszont ennek számos más oka is lehet, akár egy hideg-vagy melegfront.
A magas vérnyomásnak általában a következő jelei vannak:
- fejfájás
- rossz közérzet
- mellkasi fájdalom
- szapora szívverés
- légszomj
-
koncentrációs zavarok
Mivel a magas vérnyomás tünetei nem mindíg egyértéleműek és nem mindenkinél jelentkeznek ugyanolyan intenzitással, pusztán rájuk alapozni nem lehet. A pontos diagnózis megállapításához más módszerek is szükségesek, ami után már konkrétabban is meghatározható lesz a szedendő gyógyszer, illetve gyógyszerek.
A magasvérnyomás betegség értékei
A legideálisabb esetben a vérnyomás értéke 120-80 hgmm, ami az optimális érték és igazából ekkor lehetünk nyugodtak. Hipertónia fennállásáról beszélünk ha viszont az már eléri a 140-90 hgmm magasságot és ilyenkor orvoshoz kell fordulni. A kettő közt egy átmenetet képez a normális magas vérnyomás, melyre szintén körültekintő kezelés ajánlott és melynek értékei 130-139 hgmm és 85 hgmm és 89 hgmm.
A vérnyomásmérés folyamán a következő két értéket vesszük figyelembe:
- szisztolés vérnyomás – a szív összehúzódásaira vonatkozik és amennyiben ez az érték magas, az izolált szisztolés hipertónia állapota lép fel
-
diasztolés vérnyomás – az erekre ütköző nyomás erőssége a szívdobbanások közti szünetekben. Ha a diasztolés érték magas, szintén javasolt jobban odafigyelni.
Minél előbb, annál jobb
Mint minden betegség, a magas vérnyomás esetén is fontos, hogy az minél előbb fel legyen fedezve. Így időben elkezdődhet a megfelelő kezelés, amely akár életet is menthet. Megállapítása után nagyon sok esetben a gyógyszerek szedése kötelező és az orvosok fel is hívják a betegek figyelmét erre, valamint kiemelik a káros szokások elhagyásának fontosságát is.
A magas vérnyomás szövődményei
Igazán nagy aggodalomra ad okot az, hogy a magas vérnyomás a világon nagyon nagy számban fordul elő az emberek között. Emiatt szükséges komolyan venni és időben diagnosztizálni, mert nagyon sok érrendszeri betegség fő kiváltója.
Ezek a betegségek közé tartozik:
- Szívelégtelenség – Az emelkedett vérnyomás egy idő után olyan súlyos következményekhez vezethet, mint a szívelégtelenség. Mivel a szívnek erősebben kell dolgoznia, a vért pumpáló kamra megvastagodik és egy idő után már nem tudja tovább pumpálni a vért.
- Aneurizma – Az aneurizma voltaképpen egy vérrel teli dudor, amely az erek falán keletkezik azok meggyengülése miatt. Amennyiben kiszakadnak, akár végzetes kimenetelűek is lehetnek.
-
Szemkárosodás – Mivel az erek elgyöngülnek és beszűkűlnek, rontják a látási képességet is, hosszú távon pedig ez látáskárosodáshoz vezet.
A magas vérnyomás diagnózisa
A hipertónia megállapítása két módon történhet: otthoni illetve orvosi vizsgálat révén. Itt nagyon fontos megemlíteni, hogy bár testünket mi ismerjük a legjobban, bármely betegség diagnosztikáját csak egy hozzáértő szakorvos tudja megállapítani. Ezért ha az önvizsgálat folyamán magas értékeket mérünk, ebben az esetben kérjük ki egy szakértő tanácsát is.
A magas vérnyomás otthoni diagnózisa
Amennyiben a tünetek alapján arra gyanakszunk, hogy magas a vérnyomásunk, mi is akár otthon követni tudjuk annak értékét. Ehhez tulajdonképpen nincs másra szükségünk, mint egy jól működő vérnyomásmérőre. Az értékek rögzítése hasznos az orvosi diagnózis felállításához, ami után már felírhatóak a szedendő gyógyszerek is.
A magas vérnyomás orvosi diagnózisa
Az orvostudomány mára már igencsak fejlett és lehetőve teszi számos betegség megállapítását korszerű technológiával. A magas vérnyomás diagnosztikájánál leggyakrabban a következő módszereket alkalmazzák:
Vérnyomásmérés
A magas vérnyomás megállapításának egyik módja a szisztolés és a diasztolés érték folyamatos követése. Előfordulhat, hogy magas vérnyomásra szakosodott orvos indítványozza egy rendszeres otthoni vérnyomásmérés és akár egy vérnymásnapló vezetését is.
24 órás vérnyomás monitorozás – ABMP
Komolyabb betegség gyanúja esetén már nem ritka a vérnyomás 24 órás megfigyelése sem. Ez azt jelenti, hogy a beteg testére helyezett műszer segítségével napi szinten, 15 percenként követik a vérnyomást. Ez alapján megfelelő információ kapható a vérnyomás emelkedés okairól.
Terheléses EKG
A terheléses EKG a magasvérnyomás betegség megállapításában hasznos, mert segítségével feltárható a szív működésének minősége. A vizsgálat tulajdonképpen nem más, mint egy szobakerékpáron való tekerés, amely folyamán ellenőrzik a vérnyomás értékeit, a beteg testére rakott elekrtódák segítségével.
Szívultrahang
Mivel neki köszönhetően világosabb képet kapunk a szív működéséről, annak dobogásairól ezért hasznos lehet a magasvérnyomás betegség diagnosztikájában is. Az ő jóvoltából felfedezhetőek az esetleges szívbetegségek, például koszorúér érelmeszesedés és hasonlók.
Doppler vizgálat
A Doppler vizsgálat is esedékes lehet a hipertónia azonosításában, mert segítségével feltérképezhető az erekben lévő véráramlás mértéke. Nemcsak a magas vérnyomást lehetséges beazonosítani vele, hanem más szív és érrendszeri problémát, akárcsak az érszűkület, érelzáródás, vérrögképződés.
Vér-és vizeletvizsgálat
Mivel az emberi szervezet egy elég bonyolult rendszer, a magasvérnyomás megállapításához gyakran szükség van vér-és vizeletvizsgálatra is. Ezek tartalmából is sokat meg lehet tudni arról, valóban fennáll-e a hipertónia és ha igen, milyen szintű.
A magas vérnyomás kezelése
A magas vérnyomást nagyon fontos időben orvosolni és ez történhet az orvos által megszabott gyógyszeres kezeléssel illetve egyéb más módszerekkel. Miután felállította a diagnózist, az orvos tájékoztatást nyújt a létező lehetőségekről.
Gyógyszeres kezelés
A magas vérnyomás azon betegségek egyike, aminél szinte biztos, hogy várható valamilyen gyógyszeres kezelés. Manapság már nagyon sok fajta gyógyszer szedése ajánlott arra az esetre, ha a vérnyomás emelkedett. Például: tiazid vízhajtók, ACE-gátlók vagy a kalciumcsatorna blokkolók, amelyek közös tulajdonsága, hogy szabályozzák a vérnyomást és az egész keringést.
Az életmód megváltoztatása – egészséges szokások bevezetése
Bár mára már igen sok csodatévő gyógyszer létezik, a normális vérnyomás eléréshez egyéb tényezőkre is szükség van. Ahhoz, hogy beállítsuk, változtatni szükséges biznyos szokásainkon. Több fizikai aktivitás bevezetésére van szükség akár napi szinten és oda kell figyelni a megfelelő étrendre is.
Ez utóbbival kapcsolatban, próbálja ki ezeket az ételeket, ha magas vérnyomásban szenved:
- bogyós gyümölcsök
- halak
- zab és joghurt
- hüvelyesek
Röviden összefoglalva, mint általában minden betegségnél, a legfontosabb, hogy az időben diagnosztikálva legyen. Így megelőzhetőek akár a komolyabb következmények is, mint amilyenek a magas vérnyomásnál a szívroham, vagy az agyvérzés. Ha úgy érzi, magas vérnyomástól szenved, ne halogassa sokáig egy szakértő felkeresését.
Vélemény, hozzászólás?