A magas koleszterinszint nagyon gyakori jelenség, amely növeli súlyos egészségügyi problémák, például szív-és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát. Diagnosztizálása esetén fontos minél előbb reagálni és javaslott egy egészségesebb életmód bevezetése.
A rendszeres sportolás és kevesebb idegeskedés mellett tanácsos mind olyan növényi zsírsavak fogyasztása is, amelyek csökkentik a koleszerinszintet.
Mi a koleszterin?
A koleszterin egy vegyület, amely felfedezhető mind az emberi, mind az állati szervezetben, különböző értékű lehet és mmol/l ban fejezik ki. Tápanyag némely sejtek működéséhez és bizonyos hormonok alkotórésze. A vérben található meg és a májban képződik, míg egy bizonyos mennyiség pedig a táplálkozás útján jut be a szervezetbe. Jobb esetben epesavak képződnek belőle és a széklettel távozik, rosszabb esetben pedig visszaszívódik a testbe.
A szervezet a kor előrehaladtával egyre több koleszterint termel ezért bizonyos életkor felett már magasabb kockázati tényezőnek számít. A túl magas koleszterinszint más vegyülettekkel együtt hajlamos learkódni az erek falán, növelve így a szív és érrendszeri és más egészségügyi problémák kockázatát.
Ugyanakkor azt is fontos tudni, hogy az alacsonyabb koleszterinszint is lehet káros, mivel a májban vagy a pajzsmirigyben lévő zavarokra utalhat.
Érdemes továbbá megemlíteni, hogy több fajtája létezik a vérben és két közülük a legismertebb: az Ldl (Low Density Lipoprotein) és a Hdl (High Density Lipoprotein) valamint összkoleszterin is. Az összkoleszterin szintje akkor megfelelő, amennyiben az 5 mmol/l érték alatt van, a következőkben pedig kiderül, mi jellemzi az Ldl és mi a Hdl koleszterinszintet, illetve, mit jelent ha az Ldl magasabb.
Hdl koleszterin – jó koleszterin
A Hdl koleszterin képes arra, hogy a koleszterint kivonja a vér tartalmából és visszaszállítsa a májba, ahol aztán fel is dolgozódik. Általánosságban véve arra ajánlott törekedni, hogy a Hdl koleszterin magas értékű legyen, ehhez pedig jobb az egészséges életmód. Amennyiben a Hdl koleszterin alacsony, ennek eseténben tanácsosabb ügyelni a telített zsírok korlátozására.
Ldl koleszterin – rossz koleszterin
Az Ldl koleszterin, vagyis az alacsony sűrűségű lipoprotein tulajdonsága, hogy könnyen lerakódhat az erek falán és amennyiben az Ldl koleszterin magas, ez nagy kockázati tényező a szív és érrendszeri problémák és az érelmeszesedés megjelenéséhez. Nemhiába kapta a “rossz” jelzőt és a szervezet egészséges működéséhez javasolt az Ldl minél alacsonyabb értéke.
Magas koleszterin tünetei – rizikó faktorok
A magas koleszterinszint rossz hatással van a sejtek munkájára és megjelenése esetén fontos mihamarabb intézkedni. A koleszterinszint emelkedését számos tényező befolyásolja, a táplálkozástól kezdve a dohányzásig át, egészen a túlsúlyig.
Az emberek magas koleszterinszintjét azért nehéz észrevenni, mert kevés jel utal rá. A tünetek közül mégis érdemes megemlíteni a szem körüli sárgás bőrelváltozásokat.
Az alacsony koleszterinszint tünetei, vagyis a Hdl csökkenése viszont még így sem ismerhető fel, megléte kizárólag csak vérvizsgálattal deríthetőek ki. A következő kérdés, hogy milyenek a magas koleszterin tünetei nőknél, azaz van-e különbség a férfiak és a nők tünetei között. Ezzel kapcsolatban elmondahtó, hogy bár a férfiak alapvetően hajlamosabbak több koleszterint raktározni szervezetükben, a hölgyeknél se sokszor nincsenek egyértelmű jelei.
Koleszterin és trigliceridek – mi a kapcsolat?
A trigliceridek a vérzsírok csoportjába tartoznak és feladataik a test energiaellátása. Bár nem tartoznak a koleszterinvegyületek csoportjába, mégis megnövekedett értékük kihatással van az erekben lévő elzáródások megjelenésére. Amennyiben a vizsgálati eredmények szerint a triglicerid magas, szintén javasolt az érintettek koleszterinszintjét is ellenőriztetni, így kapva egy egész képet a valós helyzetről.
Ha a Koleszterin magas – diagnózis, kezelés, életmód
Egy koleszterin táblázat segítségével megtudható, hogy melyik az optimális érték, legyen akár szó az Ldl koleszterin érték vagy a Hdl szintjéről. Így az ajánlott átlagos érték 5,00 mmol/l alatti, az 5,00 mmol/l feletti pedig már kockázat egyes problémák megjelenésére.
Fokozott kockázat amennyiben szintje 6,4 mmol/l felett van, így egy 7.2 koleszterinszint esetében pedig már például javasolt egy részletesebb kivizsgálás.
Sokszor bizonyos, már meglévő problémák növelik meg az Ldl koleszterin mennyiségét a szervezetben, ezért sokan nem is gondolnák, hogy valójában egy háttérben megbújó zavar miatt kerül feljebb a koleszterin szint. Ami sokakat érdekel, az, hogy mi az ami csökkenti az emberek koleszterinszintjét és léteznek-e a gyógyszerek eltűntetésére.
A következő tényezőkre javasolt odafigyelni:
- a dohányzás elhagyása – mivel a cigaretta növeli az érelzáródások esélyét, jobb abbahagyni
- a megfelelő étrend bevezetése – törekedni kellene sovány húsok, zöldségek, gyümölcsök és magvak fogyasztására
- az egészséges testsúly elérése és megtartása – a túlsúly bizonyította növeli az erekben történő elzáródásokat
-
kellő testmozgás – a fizikai aktivitás pozitív hatással van nemcsak az egész test működésére, de az erek állapotára is
Koleszterin csökkentő ételek – étrend
A megfelelő értékek elérésének egyik módja olyan ételek fogyasztása, amelyekben egyszeresen telítetlen zsírok találhatóak meg. A koleszterin csökkentés érdekében javasoltabb növényi eredetű zsírt fogyasztani, a húsok közül pedig például lazacot, csirkehúst, vagy pisztrángot.
A táplálkozás során jobb hagsúlyt fektetni a megfelelő zöldség, gyümölcs és magvak fogyasztására, amelyek szinte természetes gyógyszerek a test számára.
Ezek egyben szívbarát ételeknek is nevezhetőek és közülük érdemes megemlíteni a zöldség és gyümölcsök mellett a hüvelyeseket is, a zabot és árpát pedig külön ki kell emelni. Ezek rengeteg olyan rostot tartalmaznak, amelyek könnyen oldódnak és energiát is tudnak nyújtani a szervezetnek. Ugyancsak jótékonyak lehetnek a diófélék is, amelyek fogyasztása bizonyítottan csökkenti a koleszterint.
Mit nem szabad enni ha magas a koleszterin
A magasabb koleszterinszint számos súlyos egészségügyi problémához vezethet, ezért igyekezni kell olyan ételeket enni, amelyek csökkentik értékeit a vér tartalmában. Ahhoz, hogy a koleszterinszint alacsonyabb legyen, ajánlott kevesebb, telített zsírsavakban gazdag ételt fogyasztani.
Tanácsosabb inkább akár egy koleszterin diéta és a növényi eredetű táplálékok bevitele, tehát az említett zöldségek, gyümölcsök beéépítése mindennapjainkba.
Egyes kutatások alapján a telített zsírsavak fogyasztásával megnövekszik némely érrendszeri problémák megjelenésének kockázata, emiatt az állati eredetű zsírok nem javasoltak, amennyiben csökkentenénk a koleszterinszintet. Emiatt jobb például kevesebb sertéshúst fogyasztani, és javasolt mellőzni a gyorsételeket, a csokoládét, a péksüteményeket, a kolbászokat és számos, iparilag feldolgozott ételt. Tekintse meg a legjobb élelmiszerek listáját, ha magas vérnyomása van.
Koleszterin csökkentő tea
A koleszerin nagy jelentősséggel bír a vér és sejtek felépítésében, ezért kiemelkedően fontos, hogy annak esetében, ha az értéke emelkedett, reagáljunk. Egy helyes életmód segítségével csökkenteni lehetséges a koleszterinszint és az ételek mellett akár italokkal is próbálkozhatunk. A leghatásosabb növények közé sorolhatóak a gyömbér, a csalán, a mezei zsurló, a galagonya és a tyúkhúr, amelyekből akár egy ízeletes tea készíthető.
Diagnózis – orvosi vizsgálatok
A koleszterinszint rendszeres mérése javasolt, hogy, ha túl emelkedett, csökkenteni lehessen. A koleszterinszintet többféleképpen lehet megállapítani és a vizsgálat során, az Ldl, a Hdl és az összkoleszterin értékeit is ki szokták deríteni. Általánosságban véve az a jó, ha az Ldl értéke 3 mmol/l alatti a Hdl pedig meghaladja a 0,9 es számot, ugyanakkor arra is fény derülhet, milyen koleszterin értéknél kell gyógyszert szedni és mely gyógyszerek segíthetnek.
Sokaknak ajánlott, hogy rendszeresen mérje a koleszerinszintjét, ugyanis szinte láthatatlan módon befolyásolja a test működését. Egy általános helyes életmóddal kordában tarthatjuk ezt a háttérben megbúvó hamis társunkat, azonban javasolt időről időre vérvizsgálattal ellenőriztetni, a még visszafordíthatatlan, súlyos problémák, akár az érelmeszesedés vagy bármelyik szívbetegség megjelenése előtt. Az egészséges élet érdekében legalább 6 havonta javasolt orvosi diagnosztikai vizsgálatokat végezni, így számos betegséget megelőzhetünk.
Vélemény, hozzászólás?