A magas vérnyomás egy olyan probléma, amelyre fontos odafigyelni és mielőbb gyógyítani, mivel vezető a szív és érrendszeri megbetegedések kialkulásának okában. Mára már nagyon sok orvos és az orvostudomány egy külön ága, a kardiológia foglakozik vele behatóbban, az okból kifolyólag, hogy megfejthesse kialakulásának tényezőit.
Létezik megoldás
Mielőtt még kétségbeesnénk, a magas vérnyomást kezelni lehet és sikeressége nagymértékben attól is függ, mikor fordulunk szakértőhöz. A rendelkezésre álló számos vizsgálat lehetővé teszi, hogy ez a betegség gyorsan fel legyen fedezve és a kezelése is mielőbb elkezdődhessen.
Mit tehetünk?
A magas vérnyomást többféleképpen lehet vizsgálni, amely kezelési módokról a későbbiekben bővebben szó lesz. Arról is írunk, hogy mikor érdemes tulajdonképpen meglátogatni egy orvosi rendelőt, ahol szakmailag megtörténik a diagnosztizálása.
Néhány szó a magas vérnyomás jelenségéről
A magas vérnyomásról akkor beszélünk, amikor a szisztolés vérnyomás 140 hgmm, a diasztolés érték pedig 90 hgmm. Ilyenkor a szív erőssebben és gyorsabban dolgozik, vagyis többször húzódik össze és a szívverések közötti nyomások száma az erek belsejében is megnövekszik. Mindez nem tesz jót az érhálózat számára, ami emiatt fokozatosan elveszti rugalmasságát.
A magas vérnyomás tünetei
Mindez különböző módokon mutatkozik meg az emberi szervezetben. A magas vérnyomás legfontosabb tünetei amelyek észlelésénél orvoshoz kell fordulni a következők: erős szívdobogás, lábdagadás, fulladás, gyengeség, mellkasi panaszok, nehezebb légzés.
Melyek vérnyomás optimális értékei?
A vérnyomásmérés alkalmával az említett két értéket figyeljük, amelynek optimális értéke egyébként 120hgmm (szisztolés) és 80 hgmm (diasztolés), tehát ilyenkor normális a vér áramlása. Ez egy minimális eltérést megenged, például a férfiak esetében ez mindíg egy kicsit magasabb, illetve, a kor előrehaladtával is valamilyen szinten normális, hogy megnövekszik az értéke.
Mi okozza a magas vérnyomást?
A magas vérnyomás, vagy idegen szóval hipertónia kialakulásának okaival manapság nagyon sok kardiológus szakorvos foglalkozik. Ha ismerjük egy betegség okát, akkor valószínőleg könnyebb megtalálni a megoldást is rá.
Az okok listája
Az eddigi kutatások alapján a diasztolés okok az alábbi tényezők miatt növekedhetnek :
- genetikai hajlam és életkor
- mozgásszegény életmód
- fokozott nátrium illetve sófogyasztás
- túlzott alkoholfogyasztás és dohányzás
-
stresszes életmód
A szív és érrendszeri megbetegedések megelőzése
Az előbbiekből következtetve, a magas vérnyomás kialakulásának esélyét csökkenti, ha bizonyos rossz szokásokat kiiktatunk az életünkből. Helyettük szükséges olyanokat alkalmazni, amelyek pozitív hatással vannak a szív és az egész keringés működésére. Kerüljük az alkoholfogyasztást, mozogjunk többet és próbáljunk meg nem idegeskedni.
Több fizikai aktivitás, kevesebb dohányzás
A dohányzás elhagyásával, és fizikai aktivitás megnövelésével, valamint megfelelő ételek fogyasztásával az általános egészségügyi állapot javulhat és megelőzhetőek a szív és érrendszeri megbetegedések is. Mint minden betegségnél, itt is a hangsúly inkább a megelőzésen van.
Milyen ételek fogyasztása javasolt?
A magas vérnyomás esetében kerülni kell a túlsózott és túlcukrozott élelmiszereket és helyettük vitaminokban, ásványi anyagokban gazdagok fogyasztása javasolt, mint a zöldségek, gyümölcsök, halak, hüvelyesek, valamint a teljes kiőrlésű gabonák.
A szív feladata az emberi szervezetben
A szív első fő feladata a vér áramlásának biztosítása az emberi testben, konkrétabban a keringési rendszerben. Működése során a főverőérből, vagyis az aortából vér jut az erek belsejébe, majd onnan a test bizonyos szerveihez, oxigénnel ellátva azokat. Szerepe az, hogy biztosítsa a megfelelő vérnyomást az artáriák és a vénák között.
Mi is a magas vérnyomás pontosan?
Ám ha a vérnyomás túl magas értékű a hipertónia állapotáról beszélünk. Az optimális 120-80 hgmm helyett az egészen a 140-90 hgmm magasságot ér el. Ez nagymértékben roncsolja az ereket amelyek emiatt beszűkülnek. Az érszűkület pedig számos olyan betegség kialakulásának esélyét növeli meg, amelyek gyakran végzetes kimenetelűek.
Mivel foglalkozik a kardiologus?
A kardiológia az orvostudomány egyik ága, amely a szív működését és a vele kapcsolatos megbetegedések tanulmányozásával foglakozik. Magas vérnyomás esetén mindenképp ajánlott kardiológushoz fordulni, aki erre a területre szakosodott.
A mai módszerek segítségével a következő betegségek megállapítása vállik lehetővé:
-
magas vérnyomás, vagyis hipertónia (a szisztolés és a diasztolés értékek magasság)
- koszorúér betegségek
- veleszületett szívbetegségek
- szerzett billentyűhibák
Mikor kell orvoshoz fordulni?
A hipertónia egy igen összetett betegség, amelynek nincsenek mindíg tipikus tünetei. Felvetődik a kérdés, hogy hol van az a pont, amikor már szükséges és szinte kötelező orvosi segítséget kérni és mikor indokolt egy kardiológiai vizsgálat. A következő szituációk esetén javasolt a beteg számára egy kivizsgálás, tehát ha magas vérnyomást gyanít, illetve már azzal diagnosztizálták:
Ha a magas vérnyomás tünetei fennállnak
Ez a betegség esetében is jelentkeznek panaszok, amelyek rá utalnak. Ha huzamosabb időn keresztül, például napi szinten szédülünk, fáj a fejünk, orrvérzés vagy mellkasi fájdalom jelentkezik, a legjobb, ha meglátogatjuk egy orvos rendelőjét. A kardiológus különböző vizsgálatok segítségével meg fogja állapítani hogy valóban magas vérnyomásról van-e szó és nagy valószínűséggel gyógyszeres kezeléssel indítja majd a terápiát.
Ha a gyógyszerek mellékhatásokat válltanak ki
Megtörténhet, hogy az egy vagy a több bizonyos gyógyszer mellékhatásokat okoz, ami szinte teljesen normális a hipertónia kezelése elején. Abban az esetben viszont, amikor ezek a tünetek huzamosabb ideig fennállnak, mondjuk napi szinten jelentkeznek, különösen fontos a szakorvos újbóli meglátogatása. A megfelelő vizsgálatok elvégése után tisztább képet fogunk kapni, hogy melyik gyógyszer nem megfelelő a beteg számára.
Amennyiben a felírt gyógyszer nem hoz eredményt
A hipertónia kezelése során természetesen az is megtörténhet, hogy a gyógyszerek nem képesek megfelelően végezni munkájukat, emiatt néhány újabb vizsgálat is szükséges lehet. Amennyiben csökkentik kellően a vérnyomást, indokolt helyettük más fajtákat fogyasztani.
Ha folyamatosan horkol
Abban az esetben, ha párja éjszakánként felébreszti, mert horkol, fontos egy orvosi kivizsgálás. Ez nemcsak, hogy rossz hatással van a párkapcsolat minőségére, de ettől súlyosabb veszélyeket is hord magában. A horkolás egy a tünetek közül, amelyek a hipertónia fennállására utalhatnak, tehát igen is, komolyan kell venni.
A magas vérnyomás megállapítása kardiológiai vizsgálat során
A magas vérnyomás diagnózis felállításához az ezen a területen jártás szakorvos különböző módszereket alkalmaz. Az alábbi diagnosztikai módszerek segítségével betekintést lehet kapni az erek állapotáról, a szív működéséről és arról is, hogy valóban szó van-e a hipertóniáról.
Terheléses ekg vizsgálat a magas vérnyomás megállapítására
A módszerek közé tartozik a terheléses ekg, amely a magas vérnyomás gyanúja esetében alkalmazható. A szobakerékpáron való tekerésnek köszönhetően megfigyelhető, hogy hogyan működik a szív nagyobb fizikai terhelés folyamán és mikor emelkedik a vérnyomás, de számos más betegség létezése is kideríthető.
24 órás vérnyomásmérés a magas vérnyomás megállapítására
Célja, hogy egy napon, vagyis 24 órán keresztül figyelje a vérnyomás emelkedés magasságait a napi teendők végzése közben. Ez alapján követni lehet, hogy milyen tényezők hatására csökken, illetve emelkedik, így pontosan rá lehet jönni, hogy mi a problémák fő okozója.
EKG vizsgálat a magas vérnyomás megállapítására
A szívműködés közben jelentkező elektromos tevékenységről tudhatunk meg sokat, ha az EKG vizsgálatát alkalmazzuk. Mivel a szídobodások alkalmával elektromos hullámok vetítődnek ki a test különboző pontjaira, a vizsgálat révén rengeteget megtudhatunk az esetleges változásokról, amelyek különböző elváltozásokat is megmutathatnak.
Szív MR
A mágneses rezonancia vizsgálatnak köszönhetően tiszta kép kapható a szív teljes szerkezetéről, a legapróbb részleteket is beleértve. A szívbillentyűk, a szívüregek, a szívizom állapotának felderítésével következtetni lehet az esetleges betegségekre.
Vajon elegendő-e a gyógyszeres kezelés a vérnyomás stabilizálására?
Magas vérnyomás esetén az orvos gyakran két dologra hívja fel az emberek figyelmét a betegség kezelésével kapcsolatban: az egyik a gyógyszeres kezelés, a másik pedig az életmódváltoztatás. Gyakorlatilag mind a két tényező nélkülözhetetlen és egymás hatását felerősítve harcolnak a probléma megoldásában.
Ne gondolkodjon sokat
Sajnos magas vérnyomás miatt évente milliók vesztik életüket, ezért ez a betegség esetén nem szabad kihagyni az orvoshoz való fordulást. Mára már nagyon hatásos gyógyszerek léteznek, amelyneknek köszönhetően a kezelés sikeres tud lenni. A internetnek köszönhetően pedig már elérhetőek olyan hasznos linkek is, amelyek nagyon sok információval látják el az érdeklődőket vele kapcsolatban.
Vélemény, hozzászólás?