Egy egészséges test az ember legnagyobb értéke, amelyet elérni és megtartani olykor nehéz lehet. A túlsúly egyike azoknak a problémáknak, amellyel rengeteg ember kell, hogy szembenézzen a mai világban. Ha változtatunk az étrend minőségén és többet sportolunk, megfelelő eredményeket érhetünk el, de olykor csak egy szigorú diéta konkrét szabályokkal képes segíteni.
Manapság rengeteg diétát ismerünk és ki ki kiválaszthatja közülük a legmegfelelőbbet, a súlyfelesleg vagy akár az életmód változtatás oka miatt. Lehetséges, hogy Ön is hallott már a ketogén diétáról, ha pedig nem, akkor szüksége lenne információkra vele kapcsolatban. Amennyiben ez így van, tekintse át ezt az írást a ketogén diéta jellemzőiről és alkalmazásáról.
A Keto diéta lényege
A keto diéta lényege, hogy ez a diéta során alacsony szénhidráttartalmú és magas zsírtartalmú ételek fogyasztása ajánlott. Ez pontosabban azt jelenti, hogy mindössze 5% mennyiségű szénhidrátot szabad bevinni, viszont 75%-zsírt pedig nyugodtan. Tulajdonképpen a szervezet rákényszerül arra, hogy a már meglévő zsírt használja fel energiaként, a szénhidrátok helyett.
Bár az utóbbi időben igencsak nagyon népszerű, fontos tudni, hogy a keto diéta nem mindenkinek ajánlott. Bizonyos kutatások szerint ennek a diétának fontos szerepe van a fogyásban és a vércukorszint szabályozásában. A diéta célja, a ketózis állapot, vagyis a zsírégető folyamat elérése, alacsony szénhidráttartalmú étrend bevezetésével, betartásával és az anyagcsere átprogramozásával.
A ketózis folyamata
A keto diéta alatt a az alacsony szénhidráttartalmú ételek fogyasztásával a szervezet képes lesz a ketózis folyamatának beindítására, amely segítségével elkezdődhet a fogyás. A ketózis folyamán beindul a ketonok termelése, amelynek lényege hogy a szervezet elsősorban a zsírokat használja fel energiaként. Ez pedig a test kilóinak gyors eltűnését eredményezi.
Ahhoz, hogy ez létrejöhessen, a szervezetben lévő szénhidrátok mennyiségének minimális kell hogy legyen, vagyis olyan ételeket javasolt fogyasztani, amelyekben kevés a szénhidrát. Mivel inzulin nem jön létre, kizárható a vércukorszint ingadozása is és a szervezet energiához jut a ketonoknak köszönhetően. Az anyagcsere működése helyreáll, a fogyás beindul, a zsírok pedig elkezdenek eltűnni.
Milyen étrend ajánlott a diéta során?
A keto diéta alapelve, hogy az étkezéseink során minél kevesebb szénhidrát kerüljön a szervezetünkbe a nap folyamán. Ez alapján bizonyos ételek fogyaszthatóak, bizonyasakat pedig el kellene kerülni. Összességében elmondható, hogy engedélyezettek azok, amelyekre alacsony szénhidrát tartalom jellemző, a magas szénhidráttartalmúak pedig kerülendők napi szinten. Ez a szabály betartásával a fogyás sikeres tud lenni.
-
Fehérje – A fogyasztható fehérjék közé tartozik a vörös hús, marhahús, bárány, hal, juh, csirke, lazac, belsőség és kolbászok, amelyek mind gazdag fehérje források.
- Olajok és zsírok – A legtöbb növényi alapú zsír bevitele engedélyezett, akárcsak a kókusz, olajbogyó, avokádó, nyers mogyoró, nyers mandula.
- Zöldségek – Meglepő módon ez a diéta szerint csak néhány zöldség tartozik az ajánlottak csoportjába, mint például a leveles zöldségek, mint például a spenót, spárga, zeller, uborka, pattiszon, tök.
- Gyümölcsök – Ami a gyümölcsöket illeti, nem kell tartanunk az almától, a narancstól és a birstől, mert azok alig tartalmaznak szénhidrátokat.
- Diófélék és magvak – A mandula, dió, chia mag és lenmag gazdag energiaforrások és mivel magas a zsírtartalmúak a a diéta szükséges részei lehetnek.
- Tejtermékek – A teljes tej, vaj és túró és bizonyos sajtok, a feta sajt, cheddar sajt és kéksajt nagyon kis mennyiségben tartalmaznak szénhidrátokat, viszont kellőképpen zsírosak.
- Öntetek és szószok – Hiba azt gondolni, hogy bármilyen öntetet vagy szószt ehetünk. Ezek közül szabadon fogyaszthatóak csak a cukormentes majonéz és a guacoamole.
- Italok – A bevitt folyadékok kizárólag a következők lehetnek: víz, üres tea, mandulatej és csontleves, minden egyéb más kizárva.
-
Gyógynövények és fűszerek – Ételeinket ízesíthetjük sóval, borssal, paprikával, kakukkfűvel és oregánóval.
Egy napos mintaétrend a ketogén diéta szerint
Számos recept létezik a diéta követői számára akik ezek közül válogathatnak. A szabadon fogyasztható élelmiszerek alapján egy fogyókúrás nap a ketogén diéta alatt körülbelül így nézhetne ki:
-
Reggeli: sajtos omlett bébispenóttal
- Tízórai: fehérje turmix
- Ebéd: grillcsirke avokádóval, spenóttal és paradicsommal
-
Uzsonna: krémsaj sonkával
- Vacsora: sertésborda és karfiolos sajtkrém
Mely ételek fogyasztása tiltott?
A ketogén étrend szerint bizonyos ételeket el kellene kerülni, mégpedig mindent, ami túl sok szénhidrátot tartalmaz, helyettük pedig másfajtákat fogyasztani. A nem megfelelő étkezés révén a ketózis és a zsírégetés nem tud létrejönni, vagyis ez a fogyókúra alatt tilos ezeket az élelmiszereket fogyasztani:
-
alkohol
- ízesített italok
- édes ételek
- kenyér és különböző pékárúk
- hüvelyesek
-
rizs
- a gyümölcsök és tejtermékek egy része
A ketogén diéta előnyei
A ketogén diéta manapság igencsak nagy népszerűségnek örvend több okból. Az első tényező, hogy valóban segíti a fogyást méghozzá az izomtömeg megtartásával. A fogyás gyorsan lehetővé válik, ráadásul az test azon pontjairól, ahonnan a zsír nehezebben bomlik le, például a csipő vagy a has.
Mindemelett a ketogén étrend a következő hét pozitív tulajdonsággal rendelkezik:
- csökkenti az étvágyat és a koleszterinszintet
- egészséges módszer a plussz kilók elleni harcban
- nem nehéz követni
- nem kerül túl sokba
- megnöveli a szervezet energia ellátottságát, ezáltal nő annak napi teljesítménye
-
képes akár a bőr alatti zsír eltűntetésére is
- megnöveli a jókedvet és az általános közérzetet
Kinek ajánlott a keto diéta?
A ketogén diéta azoknak javasolt, akik gyorsan szeretnének megválni plussz kilóiktól és akik nem foglalkoztak túl intenzíven sportolással. Nyilvánvaló, hogy azoknak sem okoz túl sok gondot, akik előtte kevés mennyiségű szénhidrátot fogyasztottak a napi étkezés során, mert szervezetük gyorsabban rá tud állni az új életmódra.
Némely kutatások szerint a keto diéta eredményes a cukorbetegség és hasonló betegségek kezelésében, ám mindenképp ki kell hangsúlyozni, hogy nélkülözhetetlen szakember tanácsa a diéta alkalmazása esetén. Erre azért van mindképp szükség, mert egy nem megfelelő módon kialakított diéta komoly egészségügyi problémákhoz is vezethet.
A ketogén diéta hátrányai
Ezt diétát az utóbbi időben sok bírálat is érte. Elsősorban, mivel bizonyos időre szükség van, míg a szervezet átáll és addig számolni kell idegességre és koncentrációs zavarokra, de akár mozgáskoordinációs problémák is jelentkezhetnek. Mivel alkalmazása esetén kevés rosttartalmú étel és ásványi anyag kerül a testbe, nem kizárt a hasmenés, a székrekedés sem és egyéb kellemetlen tünetek.
Mindemellett bizonyos anyagok kiürülése a testből meglehetősen kellemetlen testszaggal és szájszaggal jár. Amennyiben Ön is le szeretne fogyni és életmód változtatást tervez, rajta kívül még számos módszer létezik, akárcsak a Fogyókúrás kiegészítők amelyek szintén segíteni tudnak a fogyásban. A keto diétához hasonló az Atkins diéta, amely szerint is az elhizás oka a túlzott szénhidrátfogyasztásban keresendő.
Kinek nem ajánlott a ketogén diéta?
Bár nagyon sokak számára javasolt a keto diétát követni, szem előtt kell tartani, hogy nem minden esetben alkalmazható. Létezik 3 csoport, akiknek másfajta módszerrel kellene próbálkozniuk. Ezért javasoljuk, hogy próbálja ki és érdeklődjön a méregtelenítés előnyeiről, mert ez egy olyan módszer, amely megtisztítja a szervezetet a méreganyagoktól és egyben fogy.
Mivel erre a fogyókúrára jellemző az alacsony szénhidrát és tápanyag bevitel problémákat okozhat, ezért szigorú módon tiltott az következő kategóriák számára:
- várandósok és szoptatós kismamák
- cukorbetegek
- magas vérnyomástól szenvedők
Mi az a keto influenza?
Végezetül fontos megemlíteni még egy jelenséget, amit keto influenza néven ismert. Mivel a testnek bizonyos időre van szüksége ahhoz, hogy átálljon az újfajta energiaátállásra, előfordulhat, hogy a diéta első napjaiban különböző tünetek jelentkeznek. Bár legtöbbször azokat érinti, akik jelentős túlsúllyal kezdik a fogyókúrát, azoknál is felmerülhet, akik csak 1-2 kilótól szeretnének megszabadulni.
A nátriumhiány okozhat szédülést, koncentrációs hiányt, kimerültséget és fejfájást és ezek ellen a diéta megalkotói csontleves és tenger gyümölcseinek fogyasztását ajánlják. Amennyiben valaki szervezetében nincs elegendő magnézium, izomgörcsöket, hányingert és szédülést tapasztalhat. Ilyenkor segíthet a spenót, a tökmag, az avokádó vagy az étcsokoládé a fogyókúra szerint.
Akárcsak a többi diéta alkalmazásánál, itt sem szabad megfeledkezni a napi folyadékpótlásról sem. Ez minimum napi 2-3 liter tiszta víz fogyasztását jelenti. Összességében elmondható, hogy mielőtt bárki bármilyen diétát elkezd, kulcsfontosságú, hogy szakemberrel konzultáljon előtte, aki tájákoztatni fogja őt a diétához kapcsolódó összes szükséges információról.
Vélemény, hozzászólás?