A túlsúly manapság egy igencsak aktuális probléma, amely megszűntetésére számos módszer létezik. A túlsúly nemcsak esztétikailag zavarhatja az embert, de komoly egészségügyi gondokat is okozhat, akárcsak a cukorbetegség. A szakemberek szerint érdemes változtatni a táplálkozáson, cukormentes ételeket fogyasztani és többet mozogni, illetve valamilyen konkrét fogyókúrás módszerrel is próbálkozni.
A 160 grammos diéta egyike ezeknek a módszereknek. A nevéből adódóan 160 gramm szénhidrát bevitelét veszi alapul naponta és azoknak ajánlott akik fogyni szeretnének minél gyorsabban. Manapság nagyon sok típusú fogyókúra létezik és ha neked is információra van szükséged, ebben az esetben nézz utána a kalóriadeficit kalkulátor és a fehérje diéta tuljadonságainak is.
Gyors módszer a túlsúly ellen
A cukorbetegség sajnos egy igen gyakori betegség, melynek kiváltói okai a stressz, a nem megfelelő szénhidráttartalmú ételek fogyasztása és a kevés mozgás. Kezelése céljából érdemes próbálkozni az étrend megváltoztatásával és a bevitt szénhidrát szintjének kontrollálásával, amelyben akár a 160 grammos szénhidrátbevitel is segíthet, méghozzá gyorsan.
Az inzulinrezisztencia esetén tudni szükséges, hogy a szervezet nem a megfelelő módon reagál a cukor jelenlétére. Ez ellen ügyelni kell az étkezés minőségére és a napi bevitt szénhidrátok mennyiségére is. Ez alapján szükséges a zöldségek, a cukormentes ételek fogyasztása és teljes kiőrlésű gabonákból készült kenyér és tészta bevitele. Megalkotóik szerint ez a diéta egyik fontos előnye, hogy gyorsan tud segíteni a túlsúly és az azt kiváltó betegségek ellen is.
A 160 gr-os diéta alapelvei
Ez a fogyókúra pont abból a célból lett kifejlesztve, hogy gyorsan segíthessen az inzulinrezisztencia kezelésében a vércukorszint szabályozásával. Célja, hogy megfelelő szinten tartsa a vércukorszint értékét, elérve így az ideális testsúlyt. Ez akkor valósítható meg, ha napi 160 gramm szénhidrát mennyiséget fogyasztunk és ezt több, pontosabban öt alkalommal:
- reggeli
- tízórai
- ebéd
- uzsonna
- vacsora
Az egészséges szervezet elérése érdekében szükség van kiiktatni az táplálkozásból a gyors felszívódású szénhidrátokat és helyettük olyan ételeket fogyasztani, amelyek lassú felszívódású szénhidrátúakat tartalmaznak. Első szabály, hogy az étrend változatos legyen és hogy az étkezések előre megtervezettek legyenek, minden nap, pontosan ugyanabban az időben.
Kinek ajánlott a 160 grammos diéta?
A legtöbb szakember szerint alkalmazható az említett inzulinrezisztencia esetén, cukorbetegeknek, valamint azoknak, akik szeretnének életmódot változtatni. Ez egy táplálkozási módszer, amely biztosítja a kegyensúlyozott étrendet, meghatározva, hogy naponta postosan hány gramm szénhidrát fogyasztható. Emiatt javasolt fogyókúrázok számára is, mert elősegíti a plussz kilóktól való megszabadulást is.
Mindent a szénhidrátokról
A szénhidrát egyik tulajdonsága, hogy a nap különböző szakaszaiban másképp szívódik fel: reggel és este például lassú, este pedig gyorsabb. Az étkezési szoksásokat ezzel összhangba kellenne hozni, vagyis a nap elején és végén olyan ételeket enni amelyek lassú felszívódású szénhidrátot tartalmaznak. E közötti idő során fogyasztató az, amiben gyors felszívódású szénhidrát található.
A reggeli kulcsfontosságú szereppel rendelkezik és soha sem szabad kihagyni. Ez meghatározó szereppel van a napi cukorszintre és a későbbi megfelelő anyagycsere működésre is. A szénhidrátokat pedig ismerni kell, mert nemcsak a krumpli, a rizs, a fehérlisz tartoznak ide, hanem bizonyos zöldségek és gyümölcsök is. Alapvetően két fajta szénhidrát csoportot különböztetünk meg:
Lassú felszívódású szénhidrátok
Számos zöldség és gyümölcs tartozik ebbe a csoportba, akárcsak a brokkoli, cukkini, tök, paprika, zeller, körte, barack, alma, grapefruit. A hüvelyesek, mint a bab, lencse, csicseriborsó lassan felszívódó szénhidrátokat tartalmaznak és némely gabonafélék is, például a korpás keksz.
Gyors felszívódású szénhidrátok
Az árpa, a fehér rizs, a búza, a szőlő, és a dinnye összetételében olyan szénhidrát van jelen, amely gyors felszívódású. A tejtermékek közül kerülni kell a tejet, a joghurtot, a kefírt és az összes többi gyümölcsöt amelyek fel lettek sorolva a lassan felszívódóak között.
Mire kell odafigyelni a diéta során?
Létezik néhány tényező, amelyet fontos tudni a diéta során, hogy az minél eredményesebb legyen és segíthessen az optimális cukorszintet elérni és megtartani. Ezt a diétát úgy tervezték meg, hogy naponta 160 gramm szénhidrát fogyasztását írja elő, ugyanakkor fontosak maguk a táplálkozási szokások is.
Nem fogyasztunk elég gyümölcsöt
A kiegyensúlyozott táplálkozás magában foglalja a gyümölcsök fogyasztását, mivel azok rengeteg rostot, ásványi anyagot és antioxidánst tartalmaznak. Viszont arra érdemes odafigyelni hogy melyik fajtát a nap melyik szakaszában esszük, hogy elérjük kívánt a 160 gramm értékét.
Figyelembe kell venni a megfelelő fehérje-és zsírbevitelt is
Sokan a fogyókúra alatt elfelejtenek odafigyelni az optimális protein-és zsírbevitelre is, ami negatív következményekkel jár. Nincs értelme a mintaétrend fogyasztásának, amennyiben túl sok zsírt fogyasztunk az étkezések alkalmával. Ez a kalóriák megnövekedéséhez vezethet, amelyek ha nem dolgozódnak le, plussz kilók formájában ragadnak le a test különböző pontjain.
Ha a szénhidrát bevitel alacsony
Egy másik probléma, ha a bevitt szénhidrát mennyisége túl alacsony. Tény, hogy nem mindenkinek szükséges a napi 160 g szénhidrát bevitel, így ez teljesen személyre szabott. Ebben meghatározó szerepe van a nemnek és a fizikai aktivitásnak. A túl alacsony szénhidrát bevitel miatt csökken a teljesítőképesség valamint ingerültség és dekoncentráció is jelentkezhet.
Alakítsunk ki megfelelő étkezési szokásokat
A legfontosabb egy olyan ritmus kialakítása, amelyben a test megszokja, hogy 3-3,5 óránként tápanyagokat kap. Ehhez szükséges egy terv az étkezések pontos szénhidráttartalmáról, amelyet be is kell tartani. A szénhidrátok felszívódását az is nagymértékben befolyásolja, hogy milyen eljárással készülnek. Például minél jobban össze van valami darabolva és minél hőkezeltebb, annál gyorsabban szívódik fel.
Egy mintaétrend a 160 gr-os diéta szerint
Ez a fogyókúra szerint napi öt étkezés van előírva, amelyet javasolt több kis adagokban elosztani. A következő étrend úgy lett összeállítva, hogy elérje a napi optimális gramm szénhidrát bevitelt, ami a 160 grammos fogyókúra alapelve. Ez az egyszerű mintaétrend lehetővé teszi, hogy két variáció közül is válasszunk a fogyókúra alatt, pontosan meghatározva, hogy egy étkezés alatt maximum mennyi gramm szénhidrát vihető be.
Reggeli
30 gramm szénhidrát vagyis 2 tojásból készült omlett, 100 gramm brokkoli, 50 gramm teljes kiőrlésű kenyér vagy házi tonhalkrém, 60-70 gramm teljes kiőrlésű kenyér, jégsaláta
Tízórai
20 gramm szénhidrát vagyis 150 gramm narancs és hét darab dióbél vagy szendvics 30 gramm rozskenyérből
Ebéd
40-50 gramm szénhidrát vagyis 300 gramm leveles zöldség, 50 gramm főtt csicseriborsó 100 gramm tejszínes dresszinggel vagy 65 gramm teljes kiőrlésű tészta
Uzsonna
20 gramm szénhidrát vagyis 100 gramm alma, 50 gramm napraforgómag vagy 1 kis pohár natúr joghurt, 2 evőkanál korpás búzával illetve korpás keksz
Vacsora
30 – 40 gramm szénhidrát, 100 gramm paradicsom, 50 gramm teljes kiőrlésű kenyér, 200 gramm friss spenót vagy 45 gramm barna rizs
A 160 gr-os diéta előnyei
A diéta alapelve a naponta 160 gramm szénhidrát fogyasztása és ő maga több dologban is tudna akár segíteni az embereknek megőrizni egészségüket. Az első, hogy ezt a diétát alkalmazva fenntartható egy egészséges táplálkozás, amely más fogyókúrás módszerekről nem mondható épp el. Alkalmazása során a test vitamin és ásványi anyagok ellátása megfelelő kellene, hogy legyen, a megalkotó szerint.
Másrészről, a diéta maga egy hosszab távú étrend-és életmódváltoztatást foglal magában amelyben többnyire szezonális gyümölcsöket és zöldségeket kellene fogyasztani, biztosítva így a test megfelelő ellátását. Mivel fogyókúra teljesen testreszabható, összhangba lehet hozni az egyéni igényekkel és életmóddal, ami miatt sokak számára megfelelő lehetőséget rejt magában.
A 160 gr-os diéta hátrányai
Bizonyos tényezők kevésbé teszik kedveltebbé ezt a fogyókúra típust. Sokak számára felesleges feladatot okoz a 160 g szénhidrát pontos kiszámolása és követése. Viszont ez csak a kezdeti időszakra jellemző, mert később már szemmérték alapján is könnyen meg lehet határozni, hogy melyik étel mennyi szénhidrátot tartalmaz.
Egy másik kevésbé kedvező tulajdonság egyesek szerint az étkezések időzítésében rejlik. Mivel nem mindenki szokta meg, hogy egy nap folyamán mindíg ugyanakkor eszik, kezdetben nehéz lehet ennek betartása. Ezenkívül, a diéta megkövetel egyfajta utánajárást az ételek tulajdonségait illetően és egyfajta fokozottabb odafigyelést is.
Vélemény, hozzászólás?