A böjtölést már évezredekkel visszamenőleg alkalmazták különböző betegségek gyógyítására, azonban a mai világban méginkább egyre nagyobb népszerűsűségre tesz szert. A böjt egy folyamat, amelynek során bizonyos időszakokban nem veszünk táplálkékot magunkhoz, azaz hagyjuk, hogy testünk felhasználja a tartalékait. Bár sokak véleménye alapján önsanyargatás, nagy azoknak is a száma, akik mégis mellett döntenek.
Sok kutató pozitív szemmel tekint a böjtölésre és a legtöbb szakértő szerint nagyon sok pozitív hatása van a szervezet működése szempontjából. A böjt segít a plussz kilóinktól való megszabadulásban, mivel gyorsítja az anyagcsere működését hosszú távon. A kutatási eredmények alapján jobbá teszi az alvást és csökkenti a gyulladásokat is. Emellett még az izmok munkáját és a kognitív funkciókat is támogatja, valamint javítja a vérkeringést is.
Mi az időszakos böjt?
Időszakos böjt, vagyis az Intermittent fasting diéta alatt azt értjük, amikor különböző időszakokban, legyen az egy nap, vagy egy hét során pár alkalom, nem fogyasztunk élelmet. Mivel nem szabja meg, hogy mit lehet enni, ezért nem mondhatni, hogy diéta, inkább a táplálkozási módszer szó illik rá jobban. Arra alapszik, hogy amennyiben a szervezet nem jut elegendő táplálékhoz, elkezdi felégetni a tartalékait, tehát a felesleges zsírokat is.
Nézzük meg, pár mondatban, hogy valójában mi történik a szervezetünkkel a böjt folyamán. A böjtölés alatt, mivel testünk nem kap energiát a tápálékokból, fokozatosan elkezdeni felhasználni a vésztartalékokat, vagyis az elraktározódott glükózt és később a zsírokat is. Mivel képessé vállik több zsírt elégetni, ezáltal az inzulin szintje is csökken. Ugyanakkor, lévén, hogy kalóriát is viszünk be szervezetünkbe, támogathatjuk a fogyást is.
Az időszakos böjt típusai
Az időszakos böjtölés többféle lehet és változó, hogy a böjtölést, napi és heti szinten mikor alkalmazzuk, illetve, hogy mennyire rövid illetve hosszú perióduson keresztül fog tartani. Fontos hogy mivel minden szervezet másképpen működik, eltérő, hogy kinek melyik igazából a megfelelő módszer. Bármelyik időszakos böjtölést megelőzően ajánlott érdeklődni és a legjobb tanács, hogy folyamata alatt is érdemes a belső megérzésekre hallgatni.
Időszakos böjt 16/8
Az időszakos böjtölés 16/8-as típusa nevéből is lehetséges következtetni, hogy itt 16 órás böjtölés van meghatározva és 8 órás étkezési időszak létezik. Egyik nagy előnye, hogy a 16 órába beleszámít maga az éjszaka is, amikor egyébként sem eszünk, emiatt pedig sokak szerint könnyen hozzá lehet szokni. Ezt a böjtölést követők leggyakrabban este 8 órakor esznek, majd másnap a reggelit kihagyva délben következik egy étkezés.
5:2 diéta
Az 5 : 2 diéta alapelve, hogy egy hét folyamán két napon, 24 óra elteltével csak egyetlen étkezés megengedett, a többi napokon pedig normál, kiegyensúlyozott étkezést lehet folytatni. Megemlítendő, hogy a böjtölési napokon 500-600 kalóriát javasolt bevinni és számos vélemény szerint ez könnyen beilleszthető a mindennapokba. Azt is mindenképp figyelembe kell venni, hogy ez a két nap ne kövesse egymást, tehát, ha szerdán kezdtük, akkor pénteken folytassuk.
24 órás böjt
Az angolul “Eat Stop Eat” böjt során gyakorlatilag egy teljes nap, vagyis 24 óra leforgása alatt mellőzzük a téplálékbevitelt és csak vizet iszunk. A többi napon viszont valójában bármit ehetünk, de az eredmények érdekében ezekre is tanácsos odafigyelni. Meglehetősen nagy kihívás testileg és lelkileg is, sokan mégis rá esküsznek, mivel egyik előnye, hogy bármelyik napszakban elkezdhető így mindenki saját igényeihez igazíthatja.
Az említett három böjt mellett létezik még “Váltakozó napi böjt” és az úgyn. Időszakos megszorítás is. Az első alatt azt értjük, hogy 24 órás böjtöt követően a következő nap már ismét ehetünk és sok kutatás szerint kifejezésre jut vele a böjtölés egészségügyi hatása. Az időszakos megszorítás pedig azt jelenti, hogy egy bizonyos időtávban nem eszünk semmit, ugyanakorra időtávban pedig étkezhetünk.
Időszakos böjt – előnyök
Az időszakos böjtöt igencsak sokan kedvelik és egyre többen próbálják is ki amelynek leggyakoribb oka a jobb testsúly elérése. Nemhiába sokak kedvence, hisz meglepő módon például kávét szabad fogyasztani alatta, természetesen, ha cukor, tej és egyéb hozzáadott anyagok nélkül isszuk. Ez a diéta a méregtelenítő kezeléshez hasonló előnyökkel jár, így kívánsága szerint bármelyiket választhatja. Vessünk most egy pillantást arra, hogy a legtöbb szakértő szerint milyen előnyei vannak ennek a böjnek:
-
segít a feles zsírok elégetésében – az időszakos böjt fogyás szempontjából is előnyös, mert alacsony mennyiségű kalória fog bejutni szervezetünkbe
- csökkenti az 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát – az időszakos böjt cukorbetegeknek is ajánlott, mivel csökkenti az inzulintermelődés folyamatát
- támogatja az immunrendszer munkáját – némely kutatási eredmények alapján egy bizonyos mértékű táplálékmegvonást követően szervezetünk képes lesz újraindítani magát és az immunrendszer működését is
- csökkenti a vérnyomást – bizonyított, hogy csökkenti a vérben lévő koleszterinszintet, ezáltal pedig segíteni tud a vérnyomás normál értékének elérésében
-
fokozza a növekedési hormon munkáját – növeli az izomtömeget és támogatja a sejtek megújulását is
Ugyanakkor, ha előnyökről van szó, semmiképp sem szabad megfeledkezni a hátrányokról sem, amelyekt szintén érdemes ismerni. A böjt ideje alatt, legyen az akár hosszú, vagy rövid ideig tartó, egy időben megvonjuk magunkat sok értékes tápanyagoktól. Másrészről, a táplálék hiánya gyakran idegességgel, feszültséggel, fejfájással és szédüléssel járhat együtt és igencsak tanácsos odafigyelni a kiszáradás elkerülésére is.
Időszakos böjt mintaétrend -étkezési terv böjt 2022
Bármilyen böjtöt megelőzően érdemes előre minél több információt megtudni vele kapcsolatban, és sokszor ajánlott egy orvosi konsultáció is. Minderre azért van szükség, mert bizonyos esetekben a böjtöléssel tilos foglalkozni, például várandósság idején, vagy bizonyos betegségek meglétekor. Ha valaki úgy dönt, bele vág, a legjobb, ha lassan, fokozatosan kísérletezik, amíg rá nem jön, pontosan melyik módszer a legmegfelelőbb számára.
Fontos, hogy abban az időszakban, amikor az étkezés megengedett, egészséges és tápanyagokban gazdag ételeket javasolt fogyasztani és ügyelni kell a pihenésre és a relaxációra, akár egy intenzívebb edzés helyett. A következő példa egy 4 napos böjtölést mutat be és ezekből a lépésekből áll:
-
A test tehermentesítése – az első napon javasolt a magas rost és folyadékbevitel, amelyet úgy érhetünk el, ha reggel 2dl langyos vizet iszunk, majd egy almás, kivis, narancsos gyümölcsjoghurttal folytatjuk. Ebédre valamilyen zöldségleves javasolt, este pedig szintén zöldség, azonban párolt formában
- A következő, vagyis a második és a harmadik napon kezdünk az igazi böjtöléssel mert ekkor a reggeli szintén víz, illetve gyógytea. Közben szénsavmentes vizet tanácsos inni amíg el nem érkezünk az ebédig, amely egy böjti leves. Összetevői paradicsom, zeller, póréhagyma, sárgarépa és ez a fogás javasolt vacsorára is.
- A negyedik napot már “Átálló” napnak hívják, és ilyenkor kis mennyiségű ételek fogyasztásával lassan visszatérünk a hagyományos étkezési szokásainkhoz. Ekkor langyos vízzel és 1/2 darab citrom levével indítunk, majd egy almával folytatjuk. Az ebédre elfogyasztott böjti levest követően pedig már ehetünk kenyeret és krumplipürét is.
Időszakos böjt vélemények
Ha keresőnkbe beütjük, hogy “Időszakos böjttel fogytam”, számtalan véleményt tudunk megtalálni. Például az időszakos böjt 18/6 vélemények szerint ez a metódus nagyszerű, mivel sokaknak nem okoz gondot a reggeli kihagyása és rövid ideig is tart. Ugyanakkor másoknak pedig fontosabb, hogy reggel egyenek ezért nem annyira kedvelik. Az összesített vélemények alapján az időszakos böjt eredmények szempontjából pozitív, mivel sokaknak segített fogyni.
Mások szerint viszont az 5 : 2-es típúsú böjtöléssel lehet a legjobb eredményeket elérni, mivel sokak számára egyszerű. Mindezzel valójában visszakanyarodunk oda, amiről már korábban volt szó: a böjtölés egy individuális dolog, amelyben rengeteget számít a konkrét szervezet működése. Ugyanakkor mindenképp figyelembe kell venni a mindennapi tevékenységeket is. Például, annak aki kemény fizikai munkát végez, nem javasolt, hogy pont aznap böjtöljön.
A világhálón ugyancsak megtalálhatóak leírások, hogy mire kell ügyelni az időszakos böjt előtte, utána milyen eredmények várhatóak. Mivel az időszakos böjtölés veszélyeket is hordoz magában, jobb részletesebben érdeklődni felőle megkezdése előtt. Ahogy korábban már említettük, bizonyos helyzetekben akár ellenjavallott és szigorúan tilos az étkezések kihagyása és a táplálékok megvonása. Vannak olyan megjegyzések is, amelyekben egyesek az Atkins-diétát választották, mert az gyorsabb és kellemesebb számukra.
Vélemény, hozzászólás?